Тыдзень беларускай мовы і літаратурнага чытання

Правядзенне прадметных тыдняў у нашай школе становіцца добрай традыцыяй і выклікае ў вучняў павышаную ўвагу і жаданне праявіць сябе.

З 20 па 24 студзеня ў школе была праведзена прадметная тыдзень па беларускай мове і літаратурнаму чытанню ў пачатковых класах.

У першы дзень ярка і маляўніча было праведзена адкрыццё “Тыдня беларускай мовы і літаратурнага чытання”. Вучні пачатковых класаў пазнаёміліся з планам правядзення тыдня, складзеным з улікам магчымасцяў вучняў усіх класаў пачатковай школы. На працягу тыдня праходзіла акцыя «Размаўляй па-беларуску», дэвізам якой было: «Рускай мове дай разгрузку - размаўляй па-беларуску". На ўсіх перапынках настаўнікі і вучні размаўлялі на беларускай мове. Праведзены конкурс малюнкаў "Зямля пад белымі крыламі». Мэта конкурсу - убачыць Беларусь вачамі дзяцей. Прайшоў конкурс чытальнікаў вершаў «Паэтычны алімп».

Для вучняў былі праведзены гульні і гульнявыя праграмы "Скарбы роднай мовы», «Знаўцы беларускай мовы", "Гаворым па-беларуску». Вучні актыўна ўдзельнічалі ў конкурсе «Гучы, родная, мова» і віктарынах «Мой родны кут", "Сябры беларускай мовы". Пры правядзенні дадзенага тыдня дзеці гулялі ў перакладчыкаў, разгадвалі загадкі і рэбусы на роднай мове, знаёміліся з вядомымі беларускімі пісьменнікамі, прымалі ўдзел у народных беларускіх гульнях.

24 студзеня адбылося закрыццё тыдня, дзе былі падведзены вынікі і ўручаны падзякі самым актыўным удзельнікам мерапрыемстваў.

Выхавальнік ГПД
Мацяж Кацярына Рыгораўна